Att A1-köpare ska kunna få sina bilar så personliga som möjligt är ett av Audis ledord vid lanseringen av nya A1. Den blivande konkurrenten Mini Cooper har lyckats med just det och för att Audi ska kunna sno några kunder så kan de inte vara sämre. Nya A1 ska gå att beställa i en mängd olika färg- och utrustningskombinationer och lita på att S-line blir ett av de flitigast förkryssade tillvalen. Nu får vi för första gången se hur A1 ser ut i S-kläder.
S-line-paketet gör att A1 ser betydligt råare ut. Nya luftslitsar i frontspoilern, en större takspoiler och ny bakre stötfångar med integrerad diffusor gör ett sportigt uttryck som inte motsvaras av drivlinan. Precis som till övriga Audi-modeller ger S-line inga effektmässiga förbättringar.
S-line är uppdelat i två paket där S-line Exterior är vad det låter som och S-line Sport Package innehåller nya 17- eller 18-tumsfälgar, sportstolar, sportratt och lite hårdare och lägre fjädring.
Motorutbudet med 1,2 TFSI, 1,4 TFSI och 1,6 TDI i två versioner är som sagt oförändrat. Den som vill ha mer pulver under A1-huven får vänta till 2012 då S1 väntas komma med en turboladdad 1,4-litersmotor med cirka 180 hästkrafter.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.