Fords kampanj ”Share The Road” har som uppgift att skapa harmoni mellan olika typer av trafikanter och därmed forma en säkrare miljö. Nu har man gjort en undersökning bland 2 000 trafikanter i Frankrike, Italien, Spanien, Storbritannien och Tyskland som visar att bilförare som även har erfarenhet av att cykla i trafiken är mer observanta.Deltagarna har fått se två fotografier på samma miljö men med detaljer som skiljer bilderna åt. De med erfarenhet från både cykel och bil hittade skillnaderna på i snitt 9,25 sekunder mot 10,68 sekunder för de som enbart körde bil. Den först nämnda gruppen hade dessutom tre procents större träffsäkerhet. Ett par av bilderna kan du själv se i galleriet nedan. Kan du se skillnaden?Kampanjen har tidigare haft virtuella ”hjulbytar-kurser” som visat att 60 procent av deltagarna efter utbildningen har ändrat sitt trafikbeteende. Ett smakprov på kursen kan du se på 360-graders-klippet nedan.
Bilister som även cyklar är mer observanta i trafiken
Ny undersökning visar att bilister som även tar sig an trafiken per cykel är mer observanta – även på väldigt små scenarion.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.