Man kan beskriva BMW:s modellprogram som omfattande. Nästan svåröverskådligt. För att vara en premiumtillverkare är det till och med svårt att hitta luckor. Icke förty har BMW själva lyckats hitta ett segment, som vi inte riktigt visste fanns. Det handlar om en lucka i crossovervärlden, mellan nyligen presenterade 2-serie Active Tourer och BMW X1. Alltså en slags blandning mellan suv och mpv.
Arbetsnamnet för den nya modellen, som vi nu kan se de första spionbilderna på, är FAST – en förkortning för Family Active Sports Tourer. Om det även blir det slutgiltiga namnet återstår att se, men det kanske inte är helt troligt, eftersom bilen i alla fall på något sätt lär tilldelas ett nummer för att passa in i BMW:s namngivningssystem.
Under skalet kommer bilen att bli framhjulsdriven i standardläge. Detta då den kommer att använda samma UKL-plattform som redan i dag används till nya Mini och just 2-serie Active Tourer. Hybridteknik kommer att användas i drivlinan, även om flertalet motoralternativ antas vara gemensamma med övriga modeller i BMW-programmet.
Premiär ska ske i slutet av nästa år, som 2016 års modell.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.