Återigen är det Citroëns Facebooksida som står som avsändare för bilden. Denna gång har man bifogat bildtexten ”Kommer snart…” vilket tyder på att bilen kommer visas upp på bilsalongen i Peking i april.
En snabb titt på den lilla backspegeln avslöjar att det är en konceptbil snarare än en produktionsklar bil. Jämfört med konceptbilen Metropolis från 2010 är dragen lite renare fast med mer krom och Citroën-märket har ”lugnats ner” och ett DS-märke har placerats på motorhuven.
Det är fortfarande inte klart om bilen kommer heta DS6 eller DS9. Båda namnen passar nämligen in i DS-serien, med nyligen lanserade DS5 i åtanke. DS9 blir en slags hyllning till klassikern DS19 medan DS6 inte bara är ett snäpp upp från DS5 utan även en flirt mot den nu ganska gamla C6.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.