McLarens resa till elektrifierade bilar började när den extrema P1-modellen lanserades till 2013. Sedan dess har de flesta modeller dock drivits av vad som i grunden i stort sett är samma V8-motor, men nu ska det bli ändring på den saken.
Nya McLaren Artura kommer att premiärvisas någon gång i början av 2021 och under huven bakom sittbrunnen kommer det då att sitta en V6-motor. Utöver downsizing tar modellen ett till steg mot elektrifieringen och blir den första modellen som ingår i McLarens ”Super Series” att få detta. McLaren P1 och Speedtail ingår i den så kallade ”Ultimate Series”.
– Varje del av Artura är helt ny från grunden, plattformsarkitekturen, varje del av hybriddrivlinan, karossen, interiören och det senaste gränssnittet, säger Mike Flewitt vd McLaren Automotive.
PROVKÖRNING: McLaren F1 (1994)
Exakta specifikationer för Artura får vi vänta på men den nya V6-motor kommer att få hjälp av dubbla turbo som tack vare elektrifieringen enligt McLaren ska matcha V8-motorn i effekt. Detta blir en mycket viktig modell för McLaren framöver då de har för vana att återanvända många delar mellan sina modeller.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.