Retrodesign är häftigt och det är inne. Helt klart har det varit årets fluga på bilsalongerna och flera av dem blir också riktiga bilar. Lamborghini Miura var det kanske häftigaste konceptet, ett av de mest omtalade och kanske den som folk mest ville se som en riktig bil.
Nu säger tyvärr Lamborghinis vd Stephan Winkelmann att det inte blir någon Miura.
- Vi är inte här för att göra retrobilar, inte ens i begränsade utgåvor och därför blir det ingen Miura, sa han till brittiska ”Car Magazine”.
– Lamborghini ska vara ett extremt märke som alltid är ledande i sitt segment och därför lägger vi hellre tid och pengar på det än på retrodesign, sa Winkelmann.
Han lät samtidigt meddela att det med högsta sannolikhet kommer att dyka upp varianter på Gallardo och Murciélago på kommande spionbilder, men även att helt nya modeller som en suv byggd på samma plattform som Audis kommande crossover Q5 är på gång. Men på äkta Lamborghinimanér blir den lägre, bredare och ”fetare” än resten av segmentet.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.