I år är det 100 år sedan grundaren Ferruccio Lamborghini föddes, något som företaget självklart ska fira stort. Bland annat genom att under bilsalongen i Genève presentera en ny specialmodell som ska heta Centenario.
Bilen kommer troligtvis att baseras på Aventador och vi kan förvänta oss att V12:an på 6,5 liter kommer att uppdateras för att leverera ännu mer än de 750 hästkrafter nuvarande värstingen Aventador SV bjuder på. Likt sina syskon förväntas den ha fyrhjulsdrift och toppfarten tros hamna omkring 340 km/h.
Centenario kommer att tillverkas i en begränsad upplaga om 40 bilar, häften coupé och hälften roadster. Trots att priset är hela 2,38 miljoner dollar, drygt tjugo miljoner kronor, och ingen hittills ens har fått se bilen är samtliga 40 exemplar redan sålda.
Nedan ser du några tidigare specialmodeller från Lamborghini.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.