Precis som de vanliga CL-vagnarna har AMG-versionerna genomgått ett lättare ansiktslyft. Fronten har fått en kantigare framtoning som gör att CL blir mer lik stora S-klassen och baktill har CL fått uppdaterade bakljus. Bilarna har dessutom fått dimljus med LED-teknik och nya 20-tumsfälgar. Samma nyheter gäller på CL 63 AMG och CL 65 AMG som bland annat skiljer sig från vanliga CL genom färre ribbor i grillen och större luftintag i fronten.
Den stora nyheten gömmer sig under huven på CL 63 AMG. Den gamla 6,2-litersåttan har lagts på reservdelshögen och AMG-folket har i stället plockat inte den nya, moderna V8-motorn på 5,5 liter. Den nyutvecklade motorn är försedd med dubbelturbo och ger ifrån sig 544 hästkrafter och maffiga 800 newtonmeter i vridmoment. Om det inte räcker så kan man välja till ett Performance-paket som genom högre laddtryck höjer effekten till 571 hästkrafter och 900 newtonmeter. CL 63 AMG klarar sig dock bra även utan Performance-paketet – 0-100 km/h går på 4,5 sekunder och toppfarten är elektroniskt begränsad till 250 km/h. Med Performance-paketet går sprinten från 0 till 100 km/h på 4,4 sekunder och toppfarten stiger till 300 km/h. Samtidigt som den nya V8-motorn är starkare än den gamla gör den sitt jobb för mindre bränsle. CL 63 AMG ska nu nöja sig med cirka 1,05 l/mil och släpper inte ut mer än 244 g/km.
V12-motorn i CL 65 AMG är inte lika modern med det den saknar i modernitet tar den igen med ren råstyrka. AMG har lyckats plocka ut 17 extra hästar. Totalt 630 hästkrafter och 999 newtonmeter räcker för att slunga bjässen från 0 till 100 km/h på 4,2 sekunder och nå en toppfart på 299 km/h. CL 65 AMG-köparen kan tyvärr inte få den sjustegade Speedshift-lådan som sitter i CL 63 AMG. Anledningen är så enkel som att den sjuväxlade lådan inte klarar av att hantera kraften från V12-motorn. Med en femstegad version av Speedshift-lådan blir det bättre.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.