Ända sedan Fiatkoncernen tog över kontrollen av amerikanska Chryslerkoncernen har det ryktats att man tänkt utnyttja de mindre italienska plattformarna för att bredda det amerikanska modellprogrammet. Framför allt har Jeep varit i fokus, som lite saknat en instegsmodell under Cherokee (bilden ovan).
Nu verkar så också bli fallet, enligt uppgifter till amerikanska Edmunds. Det är ingen mindre än Jeeps vd, Mike Manley, som uttalat sig och berättat att en ny, mindre Jeepmodell kommer att presenteras redan nästa år. Modellen ska byggas i Italien, och inte vara större på längden än 4,2 meter. Att jämföra med Jeep Cherokee som mäter hela 4,6 meter.
Tänkbart är att bilen exempelvis kunna dela plattform med Fiat 500L (som mäter 4,14 meter). Den tillverkas förvisso i Serbien, men ändå.
Huvudkonkurrenter till den nya Jeepmodellen skulle kunna vara exempelvis Opel Mokka, som i USA säljs som Buick Encore. På hemmamarknaden förväntas endast bensindrivna versioner av lill-Jeepen, men hos oss kommer den förmodligen även få dieselalternativ.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.