Foto: Patrik Lindgren

Över en halv miljard i försenad trängselskatt

Tilläggsavgiften för försenad trängselskatt, som oavsett skuld ligger på 500 kronor, drar in stora summor pengar, visar Teknikens Världs granskning. Från starten har över 600 miljoner kommit in i förseningsavgifter.

Att trängselskatten i Stockholm, som permanenterades 2007, drar in stora summor pengar är ingen större nyhet. Från senaste gången systemet gjordes om, i augusti 2008, till mars i år (som är senaste månaden där fullständig statistik finns tillgänglig) har hela 2,6 miljarder kronor kommit in från de ordinarie trängselskatterna. Men en stor inkomstkälla för staten är också de tilläggsavgifter som kommer vid för sen betalning, där över 456 miljoner kronor kommit in under samma period. Detta motsvarar knappt en femtedel, eller 17,5 procent, av de tidigare nämnda inkomsterna för själva trängselskatten. Detta trots att endast var 20:e föreläggande, eller fem procent, går vidare till tilläggsavgift. Räknar man även in den första perioden av trängselskatt (men inte tränselskatteförsöket under 2006), då förelägganden om trängselskatt baserades på varje dag i stället för varje månad, och inga avier skickades ut, blir siffran som staten tjänat på förseningsavgifter över 600 miljoner kronor, 607,5 miljoner för att vara exakt.

Tilläggsavgiften vid försenad betalning är i dag, oavsett storleken på skulden, på 500 kronor. ”Majoriteten av alla trängselskatteförelägganden är på under 100 kronor, därför upplevs kanske inte 500 kronor i tilläggsavgift som rimligt”, säger Eva Söderberg, pressansvarig på Transportstyrelsen, i ett uttalande till Dagens Nyheter tidigare i år, ”i dag skickas tilläggsavgiften så snart personen är en dag sen med betalning”.

”Räknar man på minsta skulden, en trängselskatt på 10 kronor, motsvarar tilläggsavgiften en ränta på 5 000 procent.”

Räknar man på minsta skulden, en trängselskatt på 10 kronor, motsvarar tilläggsavgiften en ränta på 5 000 procent. Det har även funnits fall då personer som utfört sin betalning innan sista dagen, men administration inom banken gjort att betalningen inte kommit fram i tid, krävts på tilläggsavgift. 

Andelen som skuldsätts och hamnar hos Kronofogden till följd av trängselskatteskulder ökar också, andelen som får ytterligare en betalningspåminnelse efter tilläggsavgiften ökade under förra året till 1,79 procent, från 1,63 procent år 2010. Andelen som gick vidare till Kronofogden ökade från 1,13 procent till 1,24 procent, uppger Eva Söderberg på Trafikverket. Enligt uppgifter från Kronofogden ska nu över 13 200 personer vara registrerade för trängselskatteskulder hos myndigheten. Diskussioner har förts inom en statligt tillsatt utredning om att eventuellt sänka tilläggsavgiften, utredningen startades i juni i år, och skulle enligt första planen blivit klar till september. Nu har dock uppdraget förlängts till att vara klart i februari nästa år.

Mer specifika data över hur mycket pengar trängselskatt och tilläggsavgifter dragit in sedan senaste uppdateringen av systemet, i augusti 2008, ser du i tabellform nedan.

MånadAntal ärenden trängsel- skattPengar i trängelskatt (miljoner kronor)Antal tilläggs-avgifterPengar i tilläggs-avgift (miljoner kronor)Inkomster av tilläggsavgift i procent av trängsel- skattAntal tilläggs-avgift i procent av antal trängsel- skatt
År 2012
Januari43006161,0180009,014,75%4,19%
Februari44470265,9198009,915,02%4,45%
Mars47261371,5166008,311,61%3,51%
Totalt jan–mar 2012 1347376 198,4 54400 27,2 13,71% 4,04%
År 2011
Januari42352356,91990010,017,57%4,70%
Februari43496860,8196009,816,12%4,51%
Mars46752772,42110010,614,64%4,51%
April45320659,5174008,714,62%3,84%
Maj49498273,72600013,017,64%5,25%
Juni49111159,12600013,022,00%5,29%
Augusti51736366,02070010,315,61%4,00%
September48622169,9188009,413,45%3,87%
Oktober47424867,22030010,115,03%4,28%
November46831466,9196009,814,65%4,19%
December48092065,0171008,513,08%3,56%
Totalt 2011 5192383 717,4 226500 113,2 15,78% 4,36%
År 2010
Januari38750048,0192009,620,00%4,95%
Februari42010059,1196009,816,58%4,67%
Mars45753970,72190010,915,42%4,79%
April44200058,3197009,816,81%4,46%
Maj46550061,8188009,415,21%4,04%
Juni49852067,52290011,416,89%4,59%
Augusti51240065,12090010,415,98%4,08%
September48550072,62340011,716,12%4,82%
Oktober47420069,1194009,714,04%4,09%
November45740066,8176008,813,17%3,85%
December46040061,8195009,715,70%4,24%
Totalt 20105061059700,8 222900 111,2 15,87% 4,40%
År 2009
Januari40950054,62170010,819,78%5,30%
Februari42380059,72190010,918,26%5,17%
Mars44110067,22550012,718,90%5,78%
April43750057,42480012,421,60%5,67%
Maj44920057,12550012,722,24%5,68%
Juni47950061,72900014,523,50%6,05%
Augusti47960058,72220011,118,91%4,63%
September46800068,52410012,017,52%5,15%
Oktober46960067,02010010,014,93%4,28%
November45330066,72570012,819,19%5,67%
December45450058,62990015,025,60%6,58%
Totalt 2009 4965600 677,2 270400 134,9 19,92% 5,45%
År 2008
Augusti47670059,02300011,519,49%4,82%
September46030067,93360016,824,74%7,30%
Oktober46880069,42740013,719,74%5,84%
November43480061,82530012,620,39%5,82%
December44650058,03090015,426,55%6,92%
Totalt aug-dec 2008 2287100 316,1 140200 70,0 22,14% 6,13%
Totalt aug 2008– mar 2012 18853518 2609,9914400 456,5 17,49% 4,85%

Källa: Trafikverket

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer

2 månader Premium för bara 19 kr - när du gör vårt quiz!