I likhet med merparten av de utställande biltillverkarna på årets Detroitsalong fokuserar Toyota på miljövänlig teknik. Helt nya Prius premiärvisas, samtidigt som dotterbolaget Lexus visar sin första dedikerade hybridmodell – HS 250h. Toyota passar även på att göra det klart för världen att deras miljösatsning inte stannar där. Masatami Takimoto berättar i en intervju med New York Times om Toyotas miljöframtid.
Enligt Takimoto ska Toyota ha en vätgasbil färdig för fullskalig produktion och försäljning år 2015. Tre år innan dess, 2012, kommer den första renodlade elbilen, i form av en liten tvåsitsig stadsbil. Ännu tidigare, redan senare i år, kommer Toyotas första plug in-hybrid. Troligtvis i form av en modifierad Prius.
I intervjun med New York Times berättar Takimoto även om Toyotas syn på framtidens bilpark. Toyota tror att framtidens bilar kan delas in i tre grupper: Elbilar för storstadstrafik och hybrider eller vätgasbilar för de längre transporterna.
Toyota har forskat kring vätgasdrift sedan flera år tillbaka. På senare år har en vätgasdriven Highlander testkörts. Men till skillnad från BMW och Honda har man ännu inte inlett någon småskalig försäljning av vätgasbilar. BMW började tillverka sin Hydrogen 7 år 2006 och Honda FCX Clarity började leasas ut till kunder vid mitten av förra året.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.