Volkswagens motor i Golf GT har fått den mycket prestigefyllda utmärkelsen "International Engine of the year 2006". En utmärkelse som delas ut av en jury bestående av motorjournalister och experter världen över.
Tidigare har priset givits till bland annat BMW:s M3 motor.
I år blev det ännu en tysk motor men priset gick alltså till Volkswagen och den nya GT motorn.
Golf GT-motorn är en rak fyrcylindrig på endast 1,4 liter men Volkswagen har tagit ett helt nytt grepp och monterat en överladdning, en kompressor och en avgasturbo.
Den mekaniska kompressorn förser motorn med lufto ch ger helt enkelt mer styrka på låga varv. På högre varv blir kompressorn inte bränsleeffektiv nog och börjar kopplas bort, i stället kopplas turbon in. Detta gör att den inte bara får många hästkrafter utan den drar också relativt lite bränsle.
Enligt VW tar 1,4-litersmotorn ut 170 hästkrafter men det är faktiskt ännu bättre. När Teknikens Värld testade Golf GT i nummer 10 i år hade Golf GT hela 191 hästkrafter i effektmätningen.
Juryn gav även Golf GT priset för bästa motor 1,0 till 1,4 liters klassen.
- En 1,4-litersmotor som tänker som en 2-liters, sa Gary Tsang på tidningen Automobile i Kina, en av jurymedlemarna.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.