Den kinesiska bilmarknaden är en av de mest expansiva i världen och det gäller för biltillverkarna att få ett stort finger med i spelet där borta. Volvo var tidigt ute och kunde redan 2006 erbjuda kineserna en modell som byggdes i landet efter lokalbefolkningens premisser och behov. Framgångarna med denna S40-modell följs nu upp med en S80-version ämnad enbart för den kinesiska marknaden.
Volvos flaggskepp S80 tilltalar välbärgade kineser som söker bilar i premiumklassen. Därför presenteras nu S80L som innefattar uppdateringar passande de kinesiska konsumenternas smak. Målgruppen för S80L är, enligt Volvo, framgångsrika, mogna personer med stark känsla av ansvar för sina familjer och för samhället.
Förutom rejält med funktioner och utrustning bjuder Volvo S80L på extra tilltaget utrymme i baksätet samtidigt som komforten höjs ett snäpp. Detta är möjligt då bilens hjulbas har förlängts med 14 centimeter och hela längden kommer baksätespassagerarna till godo.
Enligt Volvo ska de extra centimetrarna tillsammans med lyxig design, hög säkerhet och premiumkvalitet göra S80L mycket konkurrenskraftig på den kinesiska marknaden och man hoppas på att ta hem en rejäl andel av lyxbilssegmentet i Kina.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.