508 hästkrafter och en 0-100-tid på 3,9 sekunder, det är vad specialbyggda Volvo S60 Polestar gör. För en dryg vecka sedan kunde vi berätta att Volvo, på allvar, också funderar på att serieproducera den. Nu kan vi berätta att även "lillebror" i Volvo-familjen, nya V40, ska komma i Polestar-version. Och det redan nu i höst.
Det är brittiska webbsidan Pistonheads som har kommit över uppgifter om att Volvo och Polestar just i detta nu håller på att utveckla en V40 Polestar, kanske med premiären planlagd redan till bilsalongen i Paris nu i höst. Enligt uppgifterna, som kommer från Volvos Storbritannien-chef Nick Connor, ska Polestar-versionen få åtminstone tio procent fler hästkrafter än V40 T5, som också lanseras senare i år, och som har 254 hästkrafter. T5-versionen ska dela mycket av sin uppbyggnad med Ford Focus ST, men räkna med att Polestar kommer att arbeta en hel del på chassi och hjulupphängning innan V40 Polestar kan tänkas visas.
Förutom hästkraftsantalet i V40 Polestar, som alltså blir minst omkring 280 men mycket väl kan vara ännu högre, nämner Connor ett pris för bilen. 30 000 pund, motsvarande i alla fall 350 000 kronor med svenska pengar och skatter, sägs priset bli. Det är förvisso mycket pengar, men ändå betydligt mindre än den dryga miljon som (förvisso än häftigare) S60 Polestar kommer att kosta när/om den sätts i produktion.
Vad tycker du? Visst vore det häftigt med en Volvo V40 Polestar, i samma stuk som S60 Polestar (som illustrationerna ovan och i galleriet nedan)?
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.