För första gången på sju år ska Volvo ha en monter på bilsalongen i Tokyo, som i år öppnar dörrarna för besökare i nästa vecka.
Huvudrollen i Volvos monter kommer inget mindre än Concept Coupé att vara, den vackra konceptbil som var en av de absolut mest uppmärksammade bilarna på Frankfurtsalongen tidigare i höst. Att döma av tidigare kommentarer här på teknikensvarld.se och bilsajter runt om i världen har Volvo, med nye designchefen Thomas Ingenlath i spetsen, skapat en bil med mycket habegär. Helt enkelt det snyggaste från Hisingen på länge. Kanske någonsin, eller vad tycker du?
Det är alltså den bilen som ska visas upp för japanerna nästa vecka. Volvo väljer med andra ord inte bilsalongen i Los Angeles som löper parallellt med den i Tokyo. Anledningarna till det lär vara närheten till Volvos andra hemmamarknad, tillika ägarens hemmaland, Kina samt att den amerikanska marknaden sviktar, åtminstone för Volvo. Men även Japan är en viktig marknad och nya V40 har redan tagits emot väl.
Sedan får vi inte glömma att Concept Coupé är en första inblick i hur nya XC90 ser ut. Sett ur det perspektivet kanske Los Angeles vore en bättre plats att visa upp konceptet på.
Alla bilder på Concept Coupé kan du njuta av nedan. Vill du fördjupa dig i bilen är det bara att klicka dig vidare via länkarna nedanför bildgalleriet.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.