Det är mycket Detroit dessa dagar och nu blir det ännu mer. För på Detroitsalongen visade Dodge upp sin utställningsbil Zeo som drivs av en ensam elmotor på 200 kW, vilket motsvarar 272 hästkrafter. Bilen tar sig från stillastående till 96 km/h på 5,7 sekunder medan toppfarten ligger på 209 km/h.
Batteriet som ger kraft till motorn är av litiumjon-typ på 64 kWh. Detta ger bilen en räckvidd på 40 mil.
Bilen är 2+2-sitsig och insteget för alla fyra åkande ser väldigt enkelt ut tack vare de sinnrika dörrarna som man kanske kan kalla för en variant på saxdörrar.
Med Dodge Zeo, som rullar på 23-tumshjul, vill Dodge visa att elektriska bilar också kan mixas ihop med ett sportigt yttre.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.