För drygt en vecka sedan genomförde den tyska polisen en razzia på Volkswagens huvudkontor i Wolfsburg. Under fredagen slog den franska polisen till mot företagets huvudkontor i Villers-Cotterêts, norra Frankrike. Samt ett kontor i närheten av Paris.
Vid räden beslagtogs bland annat en hel del dokument och datorer. Tidigare i veckan genomsökte även italiensk polis Volkswagens kontor i Italien.
Under helgen kom beskedet att Volkswagens tidigare vd Martin Winterkorn även lämnar chefsposten för holdingbolaget Porsche Automobili Holding SE, som kontrollerar 52 procent av rösterna i Volkswagen.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.