Många tror att fina premiummärken håller värdet bättre än nykomlingar som till exempel Dacia och Kia.
Men det är oftast tvärtom. Billiga bilar har med låga inköpspris en betydlig fördel framför dyra premiummärken.
Det visar en sammanställning som landets ledande bilvärderingsföretag, Bilpriser.se, har gjort för Teknikens Värld. Prognoserna visar vad dagens bilar kommer att vara värda om tre år och efter 6000 mil, när de säljs till bilhandeln.
Bland suvar hittar vi den extremt lågt prissatta Dacia Duster med en värdeminskning på 88100 kronor efter tre år och 6 000 mil. Det är bara hälften av vad BMW X1 faller i värde. En billig bil har inte så mycket att förlora.
Tittar vi på den stora mellanklassen hittar vi samma mönster där.
Lägst värdeminskningen har Kia Optima och Hyundai i40 med drygt 90000 kronor på tre år. En jämförbar bilmodell, Audi A4 Avant, kostar 153400 kronor i värdeminskning.
Orsaken är självfallet att både dyra och billiga bilar i princip värderas lika högt när de är 15-20 år gamla. År 2030 kommer 2013 års modell av Mercedes E 350 och Hyundai i10 att kosta ungefär lika mycket. Tanken svindlar.
Karossformen påverkar också andrahandsvärdet. Kombibilar värderas högt på begagnatmarknaden, få vill ha en opraktisk sedankaross. Överhuvudtaget är det ekonomi och praktisk användbarhet som efterfrågas. Prestanda och körglädje får du i princip skänka bort gratis när du säljer en begagnad bil.
Värdeminskning småbilar
Värdeminskning suv
Så läser du tabellerna nedan
Restvärdet anger prognosen för vad en ny bil kommer att vara värd 2016 med 6000 mil på mätaren. I sista kolumnen anges vad det blir för värdeminskning i kronor. Några procentuella uträkningar har vi inte brytt oss om, det är ointressant så länge vi har kronor i plånboken!
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.