Under de närmsta tre åren kommer GM lansera en motoroffensiv i det lilla formatet, i alla fall om man ser till motorernas slagvolym. De nya motorerna kommer kallas för Ecotec och lanseras med tre och fyra cylindrar. GM experimenterar med direktinsprutning, turboladdning och alternativa bränslen. GM säger i ett pressmeddelande att fokus ligger på att begränsa vibrationer och den grova motorgången som annars kan vara ett mindre trevligt inslag i mindre motorer.
Satsningen ingår i att få ner både utsläpp och bränsleförbrukning bland GM:s bilar. GM räknar med att man kommer kunna lyckas med att tillverka upp emot två miljoner motorer per år mot slutet av 10-talet.
Fram till 2015 ska motorserien vara lanserad och kommer främst att hittas under motorhuvarna på kommande modeller från Chevrolet.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.