Det är svenska Tesla-klubben som rapporterar att elbilsmärket levererat rekordmånga nya bilar till kund under förra månaden. Hela 142 exemplar av Tesla Model S levererades enligt BilSwedens officiella statistik över nyregistreringar. Som jämförelse nämns att Porsche sålde 113 bilar, av samtliga modeller, under samma tidsperiod.
Totalt har det levererats 715 stycken Tesla Model S i Sverige fram till och med juni månad i år. Juni månad markerade även, på elbilsfronten i Sverige, att Tesla Model S såldes i fler exemplar Nissan Leaf. Den sistnämnda såldes endast i 89 exemplar. Totalt sett såldes 322 elbilar, på en totalmarknad om 32 257 bilar, i juni.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.