I morse var det kval till morgondagens Formel 1-premiär som äger rum i Melbourne, platsen för Australiens Grand Prix.
Förra årets världsmästare och som i stort sett prenumererade på pole position-platsen, Red Bulls Sebastian Vettel, var inte alls på hugget och slutade sexa. Under gårdagens tidsträningar var han inte alls nöjd med bilen och kanske det var likadant under kvalet?
Några som däremot var på hugget var McLarens båda forna världsmästare Lewis Hamilton och Jenson Button som lade beslag på startrutorna ett och två inför morgondagens tävling. Det är första gången de båda lyckas med det.
I tredje startrutan i morgon får vi se Romain Grosjean, Lotus-Renault, som i år gör comeback i Formel 1 efter ett år lyckat år i GP2. Hans stallkamrat Kimi Räikkönen, som också gör F1-comeback i år, var inte lika lyckosam och blev utslagen redan under Q1. Finländaren får i morgon starta som 18:e man.
Andra noterbara resultat efter kvalet är gamle räven Michael Schumacher som startar som fyra i morgon samt de båda Ferrari-förarna Alonso och Massa som båda blev utslagna under Q2 och som 12:a respektive 16:e förare i tävlingen.
Tyvärr fick vi inte tag på en passande bild till artikeln då McLarens nya pressajt är löjligt usel. Därför valde vi en bild på en finne i en Lotus, vilket borde glädja alla Kimi-fans där ute.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.