Rosenqvist gjorde sin DTM-debut förra året och imponerade med poängplats i sin första tävling och flertalet starka kvalresultat.
Det lär dock inte gå någon nöd på svensken som redan inlett årets racingsäsong starkt och ligger på fjärde plats i förarmästerskapet för Formula E där han tävlar för Mahindra Racing.
Nya till Mercedes DTM-team är tidigare Audi-föraren Edoardo Mortara och Maro Engel som tävlat för teamet mellan åren 2008 och 2011.
Förare som stannar från fjolårets säsong är Gary Paffett, Lucas Auer, Robert Wickens och Paul di Resta.
De förare som tvingas lämna då Mercedes även minskat antalet bilar från åtta till sex är Christian Vietoris, Maximilian Götz och Daniel Juncadella.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.