– Jag är mycket glad att vi har lyckats i vårt samarbete med våra kinesiska partners och hittat en stadsbana som kommer ge spektakulära tävlingar, säger Hans Werner Aufrecht, ordförande för DTM-promotorn ITR.
Tävlingen kommer köras 26 till 28 september nästa år och markerar tredje gången DTM tävlar i Kina.
– Hittills har vi kört två DTM-tävlingar i Kina och vi har en skyldighet. I våra tidigare tävlingar i Kina levererade vi inte på toppnivå och därför är det dags att leverera även i Kina. Jag är övertygad att vi kommer lyckas att underhålla de kinesiska racing-entusiasterna, säger Aufrecht.
DTM tävlade senast i Kina 2010, där Garry Paffett vann på gatorna i Shanghai, och för första gången 2004, även där med Paffett som segrare i Shanghai.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.