Det blev ett händelserikt Formel 1-lopp på Yas Marina-banan i Abu Dhabi i dag. Mästerskapsledaren Sebastian Vettel fick, som vi kunde berätta om i går, starta sist. Men tysken avancerade genom fältet, till viss del behjälpt av två pass med säkerhetsbil. Flera mindre krascher hände redan på första varvet, och loppet tog snabbt slut för Force Indias Nico Hulkenberg. Lewis Hamilton, som startade på första startruta, ledde också loppet fram till det att han tvingades bryta med tekniska problem på varv 19. Innan dess hade dock indiern Narain Karthikeyan och tysken Nico Rosberg kraschat i en otäck påkörning, som tvingade ut säkerhetsbilen på banan.
Efter Hamiltons frånfälle blev loppet upplagt för andraplacerade finländaren Kimi Räikkönen, Lotus, som därefter behöll greppet om loppet. Därefter dröjde det till varv 28 innan nästa större krasch, när Sergio Perez och Mark Webber försökte passera Räikkönens teamkamrat, fransosen Romain Grosjean. Detta resulterade i ännu en säkerhetsbil och ytterligare ett uppsamlat fält. Efter säkerhetsbilen kunde Räikkönen åter ta en ledning som han höll in i mål, även om Ferraris Fernando Alonso, som tog andraplatsen och också ligger tvåa totalt i serien, närmade sig på slutet. Vettel, som ju startade sist, slutade på tredje plats, följd av Button, Maldonado och Kobayashi.
Resultatet innebär inte bara att ännu en förare, och stall, fått kliva högst upp på prispallen i år, utan också att Fernando Alonso tar in tre poäng på Vettel i toppstriden, där endast tio poäng skiljer de bägge åt. Räikkönen befäste sin tredje plats i sammandraget, med svårintagbara 31 poäng ned till Webber, och 47 poäng upp till Alonso.
Resultat Abu Dhabis Grand Prix 2012
1 Räikkönen Lotus
2 Alonso Ferrari
3 Vettel Red Bull
4 Button McLaren
5 Maldonado Williams
6 Kobayashi Sauber
7 Massa Ferrari
8 Senna Williams
9 di Resta Force India
10 Ricciardo Toro Rosso
11 Schumacher Mercedes
12 Vergne Toro Rosso
13 Kovalainen Caterham
14 Glock Marussia
15 Perez Sauber
16 Petrov Caterham
17 de la Rosa HRT
Bröt:
Pic Marussia
Webber Red Bull
Grosjean Lotus
Hamilton McLaren
Rosberg Mercedes
Karthikeyan HRT
Hülkenberg Force India
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.