STCC går i år in på sin trettonde säsong. Elva deltävlingar är planerade på totalt sju olika banor i Sverige och Norge. För första gången ska det köras ett stadsrace i en av Sveriges näst största stad, Göteborg.
- Vi har den mest spännande kalendern i STCC någonsin, det är en lång och tuff säsong med banor som många förare och team redan känner till. Nu kan vi också spetsa den med en joker, ett stadsrace som kommer att bli något utöver det vanliga, säger Bob Huzell på STCC AB.
STCC AB och Göteborg Stad återkommer med närmare information i slutet på januari när det gäller stadsracet.
STCC-kalendern 2008
20 april Ring Knutstorp
4 maj Sturup Raceway
18 maj Mantorp Park
1 juni Karlskoga Motorstadion
14 juni Göteborg City Race
29 juni Sturup Raceway
13 juli Falkenberg
17 augusti Karlskoga Motorstadion
31 augusti Ring Knutstorp
14 september Våler (Norge)
28 september Mantorp Park
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.