Att det skulle bli sändningar i Sverige och Norge var klart sedan tidigare, det ansåg sig arrangörerna skyldiga till med tanke på sina sponsorer.
Nu gäller det övriga Europa och även om allt inte är klart ekonomiskt har Svenska Rallyt tagit på sig rättigheterna. Det kan resultera i en miljonsmäll men förhoppningsvis kommer de stora rallynationerna med.
Oklart vad som händer i framtiden kan det kan bli så att respektive arrangör får ordna med egna sändningar. Vilket är väldigt svagt av FIA framförallt när nu WRC är på gång tillbaka med Mini redan inne och Volkswagen på gång.
Utan tv-sändningar dör WRC.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.