Det har varit mycket prat om att Hamann snarare förstör fina bilar än förskönar dem. I vilket fall som helst brukar de vara ganska vulgära i sina stylingpaket. Denna gång tycker jag nog de har stannat inom rimliga gränser i alla fall. Sen är det upp till köparen att bestämma om resultatet är bättre eller sämre jämfört med originalet.
Paketet består av en ny front och bakvinge. Som material kan du välja antingen glasfiber och kolfiber. För att få lite bättre stabilitet när du glider fram i dryga 300 km/h har bakdelen begåvats med en tvådelad diffusor. Expanderbara luftintag på sidorna så motorn kan få sin luft är också något som ingår.
Om du, trots stylingpaketet, känner att du inte får den uppmärksamhet du förtjänar, slå då till på det nya avgassystemet med racekatalysator. Då lär du få ett ljud som heter duga.
I samarbete med tjänsten Disqus erbjuder Teknikens Värld möjligheten att kommentera artiklar. Vi tar bort inlägg som vi bedömer är olämpliga.